Okul İlaçlama

Okullarda görülen haşerelere karşı alınacak en iyi önlem okul ilaçlamadır. Okul ilaçlama yapılmadığı sürece bir okulda hijyen sağlanmış olmaz ve çocuklar bu durumdan olumsuz etkilenir. Böcek istilalarına karşı uygulanacak en etkili çözüm ilaçlamadır.

Okul İlaçlama

Öğrencilerin günün neredeyse tamamını geçirdiği okul ve eğitim kurumlarında, hijyen ve güvenlik her şeyden daha önemlidir. Bir okul mükemmel bir eğitim verse de, güvenlik açığı varsa ve öğrenciler tehlike altındaysa veliler için o okul kalitesi kabul edilir. Aynı şey hijyen için de geçerlidir. Temiz olmayan bir okulda kimse çocuğunun eğitim görmesini istemez. Çünkü, bilinçli ebeveynler bilir ki hijyenik olmayan bir ortamda da çocuklar güvende değildir. Zira, pis ortamlarda yaşayan ve dolaştıkları yerleri de pisleten haşereler, çocukların temas ettiği alanlarda bulundukları tek bir an bile çocukların sağlığı üzerinde ciddi bir zarara yol açmaktadır. Çok hızlı çoğalan ve yayılan, tek seferde yüzlerce yavru yumurtlayan haşerelere karşı alınacak en doğru önlem ilaçlamadır. Kamu kullanımına açık olan okullarda, özellikle çocukların sağlığı söz konusu olduğu için titiz davranılmalı ve hijyeni engelleyecek unsurlar saf dışı bırakılmalıdır. Bu nedenle, alanında uzman ilaçlama firması tarafından gerçekleştirilen okul ilaçlama işlemleri ile eğitim kurumlarının temizliği sağlanmalıdır.

Okul İlaçlama Neden Yapılmalı?

Okullarda haşerelerin yaşama imkanı bulacağı pek çok alan vardır. Nemli,

okul-ilaclama

okul-ilaclama

rutubetli, karanlık ve kullanılmayan alanlardan olan kazan daireleri, bodrum katları, tuvaletler, kantin depoları bunların başına gelir. Okul bahçesinde bulunan yüksek çimenlikler ve ağaçlar da haşerelerin uğrak mekanlarındandır. Gün içinde çocukların yere döktüğü yiyecek kırıntıları, günlük temizlenmeyen çöpler ve daha pek çok şey haşerelerin beslenme ihtiyacını karşılar. Hal böyle olunca, ilaçlanmamış bir okulda haşere oluşmaması imkansıza yakındır. Bu nedenle; eğitim kurumlarında düzenli olarak okul ilaçlama uygulaması yapılması gerekmektedir.

Okul İlaçlama Ne Zaman Yapılmalıdır?

Okul ilaçlama için en doğru zaman, çocukların okulda olmadığı tatil dönemi yaz aylarıdır. İlaçlama esnasında ortamda çocuk bulunmaması gerekmektedir. Çünkü, direnci yetişkinlerden daha zayıf olan çocuklar, haşerelerin taşıdığı bakterilerden olduğu gibi ilaçtan da zarar görebilir. Bu nedenle, çocuklar okulda yokken ilaçlama yapılmalı ve ardından detaylı bir temizlikle çocukların temas ettiği alanlar haşerelerden arındırılmalıdır.